Rok 2023 dla rynku nieruchomości okazał się czasem spadków w różnych aspektach budownictwa mieszkań i domów. Możemy to zaobserwować w danych Głównego Urzędu Statystycznego, który przygotował podsumowanie mijającego roku. Przedstawiamy czytelnikom najważniejsze ustalenia z tego raportu, będącego ciekawą retrospekcją, ale i prognozą na przyszłość. Pokusimy się również o prognozy dla rynku nieruchomości na 2024 rok, które znajdują się na końcu artykułu.
Spis treści
Ilość oddanych lokali i ich powierzchnia
Według wstępnych danych GUS w 2023 roku w Polsce oddano do użytkowania 180,9 tysiąca mieszkań w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy. Jest to liczba o 4% niższa niż rok wcześniej, więc branża zanotowała spadek. Lokali dostarczonych przez deweloperów było 110,4 tysiąca, a od indywidualnych inwestorów 99,9 tysiąca. Oznacza to spadek rok do roku kolejno o 2,5% i 8,5%. Jedyny segment, w którym odnotowano wzrost, były inwestycje w mieszkania TBS, spółdzielcze, socjalne i komunalne. Tych pojawiło się na rynku 3,5 tysiąca w 2023, a w 2022 roku 2,7 tysiąca, więc mamy wyższą o 30% ilość nowych lokali.
Łączna powierzchnia użytkowa nowych mieszkań osiągnęła 16,5 miliona metrów kwadratowych, co oznacza spadek o 6,3%. Ciekawa jest średnia wielkość pojedynczego lokalu, która oscyluje wokół 50 mkw podczas gdy w roku 2022 było to 52,3 mkw. Podobna sytuacja wystąpiła również w przypadku domów jednorodzinnych, których średnia powierzchnia obecnie wynosi 131,1 mkw. W poprzednich latach było to o 1,2 mkw (2022 rok) i 3,8 mkw (2019 rok) więcej.
Czas budowy, pozwolenia i zgłoszone projekty
Czas budowy nieruchomości w 2023 roku wzrósł zarówno w segmencie mieszkań, jak i domów jednorodzinnych. W przypadku tych pierwszych średni czas budowy wyniósł 25 miesięcy, a domków 51,9 miesiąca. Jest wzrost rok do roku o 2 miesiące. Co ciekawe, liczba mieszkań, na które wydano pozwolenia lub zgłoszono projekty budowlane, spadła o 14,1% w lipcu 2023 w porównaniu do lipca 2022 roku. W pierwszej połowie roku 2023 wydano pozwolenia na budowę 131,1 tys. mieszkań, co oznacza znaczący spadek o 32,3% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. W tym samym okresie rozpoczęto budowę 101,8 tys. mieszkań, co stanowi spadek o 25,1% w porównaniu z rokiem 2022.
Prognozy dla rynku nieruchomości na 2024 rok
Poniższe prognozy są oparte na analizie trendów z 2023 roku i mogą ulec zmianie w zależności od wielu czynników, takich jak sytuacja gospodarcza, polityka rządowa, zmiany w popycie i podaży, a także globalne wydarzenia ekonomiczne i polityczne. Zmniejszająca się podaż nowych mieszkań może doprowadzić do wzrostu cen na rynku wtórnym. Jeśli trend spadkowy w nowych inwestycjach będzie się utrzymywał, potencjalni nabywcy mogą być zmuszeni do poszukiwania ofert na rynku wtórnym, co zwiększy popyt i może prowadzić do wzrostu cen.
Rok 2024 może być czasem wzrostu zainteresowania mieszkaniami TBS, spółdzielczymi, socjalnymi i komunalnymi. Jest to jedyny segment, w którym odnotowano większą ilość oddawanych lokali, a patrząc na zapowiedzi nowego rządu, mogę one się utrzymać. Ze względu na spadający trend w liczbie nowo oddanych mieszkań i domów w 2023 roku, rok 2024 może przynieść albo stabilizację na obecnym poziomie, lub dalszy spadek liczby nowych inwestycji. Możliwe, że deweloperzy będą ostrożniejsi w podejmowaniu nowych projektów, co może wynikać z niepewności gospodarczej i zmniejszonego popytu.