Franczyza polega na otrzymaniu licencji od franczyzodawcy dla franczyzobiorcy. Dzięki temu zyskuje on dostęp do wiedzy biznesowej, znaków towarowych i procesów. Pozwala to franczyzobiorcy sprzedawać produkty lub usługi pod nazwą franczyzodawcy. W zamian za nabycie franczyzy franczyzobiorca zwykle płaci franczyzodawcy początkową opłatę startową i roczne opłaty licencyjne. Zdarza się także, że musi on cyklicznie zamawiać produkty, na które są określone limity.
Ten rodzaj działalności może dotyczyć sklepów, siłowni, biur nieruchomości, restauracji i praktycznie każdego rodzaju biznesu. Franczyza to dobry sposób, gdy firma chce zwiększyć swój udział w rynku lub zasięg geograficzny przy niskich kosztach. Może wtedy udzielić franczyzy na swój produkt i markę. Franczyza jest wspólnym przedsięwzięciem franczyzodawcy i franczyzobiorcy. Franczyzodawca jest oryginalnym przedsiębiorstwem. Sprzedaje prawo do używania swojej nazwy i pomysłu. Franczyzobiorca kupuje to prawo do sprzedaży towarów lub usług franczyzodawcy pod istniejącym modelem biznesowym i znakiem towarowym.
Franczyza to popularny sposób na rozpoczęcie działalności przez przedsiębiorców, zwłaszcza gdy wchodzą oni do wysoce konkurencyjnej branży, takiej jak fast food, czy sklepy convenience. Jedną z największych zalet zakupu franczyzy jest dostęp do marki firmy o ugruntowanej pozycji. Dzięki temu trzeba wydawać środków na dotarcie ze swoją nazwą i produktem do klientów.
Jakie są franczyzy w Polsce?
Franczyzy w Polsce są popularne, a na rynku mamy dostępne firmy zarówno rodzime, jak i zagraniczne. Najpopularniejszy sektor tego modelu biznesowego to fast food, gdzie spotkamy takie franczyzy jak McDonald’s, KFC, Pizza Hut, Subway i Burger King. Kolejną branżą jest handel detaliczny, w którym spotkać można Carrefour, Decathlon i Żabkę. Popularne franczyzy występują również w edukacji językowej, gdzie są Kumon, British Council i Helen Doron English. To tylko kilka przykładów franczyz działających w Polsce, ale jest tego dużo więcej. Ważne, by przy wyborze rozwiązania dla siebie istotnie przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Jakie są zalety franczyzy?
Zalety franczyzy są zróżnicowane, ale jako główną można wskazać, że otrzymuje się gotową formułę biznesową, a także sprawdzone metody sprzedaży. Franczyzobiorca dostaje np. gotowy plan sklepu, wzornictwo graficzne, stroje pracowników, szkolenia i listę dostawców.
Jakie są zagrożenia związane z franczyzą?
Zagrożenia franczyzy obejmują wysokie koszty rozpoczęcia działalności, jak również cykliczne opłaty licencyjne. Istnieje również ryzyko, że franczyzobiorca zostanie oszukany przez niedokładne informacje i zapłaci wysokie kwoty za brak lub niską wartość franczyzy. Franczyzobiorcy nie mają również kontroli nad terytorium i kreatywności w prowadzeniu biznesu.
Czy opłaca się franczyza?
Franczyza może się opłacać, jeśli będzie prowadzona prawidłowo. Chodzi o to, by wybrać uznaną markę będącą franczyzodawcą, która ma wypracowany model biznesowy. Ogranicza to ryzyko związane z rozpoczęciem nowego biznesu od zera. Dodatkowo jako franczyzobiorca możesz otrzymać szereg szkoleń i stałe wsparcie merytoryczne, co pomaga w prowadzeniu biznesu w sposób bardziej wydajny i skuteczny. To niewątpliwie zwiększa opłacalność franczyzy. Dodatkowo jako franczyzobiorca możesz korzystać z krajowych kampanii marketingowych i reklamowych prowadzonych przez franczyzodawcę, co automatycznie zwiększa świadomość marki i przyciąga klientów.