Polski system finansowy czekają duże zmiany. Wskaźnik referencyjny WIBOR ma zostać zastąpiony nowym indeksem. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej stawia na WIRF. Skąd taka zmiana i kiedy wejdzie w życie?
Spis treści
Czym jest wskaźnik referencyjny WIBOR?
Wskaźnik referencyjny WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) jest zmienną stawką, według której banki udzielają sobie pożyczek na rynku międzybankowym. WIBOR odzwierciedla przewidywania kosztu pieniądza w przyszłości. Służy jako podstawa do ustalania oprocentowania kredytów, obligacji czy depozytów w Polsce. WIBOR był jednak krytykowany za swoją częściową zależność od teoretycznych kwotowań banków, co mogło prowadzić do manipulacji oraz niepełnej zgodności z rzeczywistymi transakcjami rynkowymi.
Co to jest WIRF?
WIRF (Warsaw Interbank Reference Financing Rate) ma być docelowym wskaźnikiem, który zastąpi indeks WIBOR. Taką decyzję, na posiedzeniach 21 listopada 2024 roku oraz 6 grudnia 2024 roku, podjął Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej, który został powołany w celu wyboru nowego wskaźnika referencyjnego. Na chwilę obecną nazwa WIRF jest “robocza” i może ulec zmianie. Administratorem WIRF ma być spółka GPW Benchmark.
WIRON nie zastąpi WIBOR-u
Powodem tego miały być błędy w danych użytych do wyliczenia WIRON-u. Swoją decyzją, Komitet Sterujący NGP potwierdził, że WIRON nie będzie wskaźnikiem, który zastąpi WIBOR. Pod uwagę brano kilka innych wariantów, jednak ostatecznie postawiono na WIRF.
Dlaczego WIRF zamiast WIBOR?
Głównym celem zmiany ma być zapewnienie większej przejrzystości i wiarygodności stopy referencyjnej. WIRF będzie opierał się wyłącznie na rzeczywistych transakcjach finansowych, eliminując problem spekulacyjnego kwotowania. Taka zmiana odpowiada również globalnemu trendowi odchodzenia od wskaźników opartych na oczekiwaniach na rzecz bardziej obiektywnych wskaźników transakcyjnych, co zgodnie z założeniami powinno zwiększyć zaufanie do systemu finansowego i zmniejszyć ryzyko manipulacji.
Wskaźnik WIRF – co wprowadzą zmiany?
WIRF obejmie różne typy instrumentów finansowych m. in. obligacje skarbowe, kredyty hipoteczne i inwestycyjne czy obligacje korporacyjne. Zmiany wprowadzone przez WIRF będą miały istotny wpływ na rynek finansowy. Przede wszystkim wskaźnik ten lepiej odzwierciedli rzeczywiste koszty pieniądza na rynku międzybankowym, a to w rezultacie powinno być bardziej sprawiedliwe dla konsumentów, zwłaszcza kredytobiorców. Kredyty i inne produkty finansowe oparte na WIRF mogą stać się bardziej stabilne i przewidywalne. Banki i inne instytucje będą musiały dostosować swoje procedury oraz istniejące umowy do nowego wskaźnika. Istotną częścią reformy jest również przygotowanie standardów konwersji dla dotychczasowych umów, które opierają się na dotychczasowym wskaźniku.
Wskaźnik WIRF – kiedy?
Nie wiadomo kiedy dokładnie zostanie wprowadzony WIRF. Po decyzjach podjętych przez Komitet Sterujący ds. Reformy Stopy Referencyjnej wskaźnik ma być sukcesywnie wprowadzany w miejsce wskaźnika WIBOR. Na chwilę obecną kolejnym krokiem KS NGR będzie zaktualizowanie tzw. Mapy Drogowej w ramach dotychczasowego harmonogramu działań.