Od 1 stycznia 2025 roku, Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2007) zostanie zastąpiona nową wersją – PKD 2025. W tym artykule przyjrzymy się bliżej nowym regulacjom, omówimy, na czym polegają zmiany oraz jakie konsekwencje dla przedsiębiorców mogą wyniknąć z wprowadzenia PKD 2025.
Spis treści
Czym jest PKD (Polska Klasyfikacja Działalności)?
PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) to państwowe narzędzie dla osób prowadzących firmy, które definiuje, czym dokładnie zajmuje się dana działalność. Kody PKD określają zarówno branżę, jak i zakres wykonywanych usług, a wybranie odpowiednich, ma istotne znaczenie. Dzieje się tak dlatego, że konkretne kody mają wpływ na rodzaj opodatkowania, konieczność rejestracji do VAT czy obowiązek posiadania kasy fiskalnej.
Obecna klasyfikacja, czyli PKD 2007, zostanie zastąpiona nową wersją – PKD 2025. Ta struktura wprowadzi zmiany w istniejących kodach oraz uwzględni nowe rodzaje działalności, dostosowane do współczesnych realiów gospodarczych. Ciekawą nowością będzie dodanie piątego poziomu klasyfikacji, który pozwoli bardziej precyzyjnie opisać specyfikę działalności typowych dla polskiego rynku. Dzięki temu PKD 2025 ma lepiej odpowiadać na potrzeby analityczne i wspierać podejmowanie decyzji gospodarczych.
Co się zmienia w PKD 2025?
W PKD 2025 zmieni się klasyfikacja działalności, za co odpowiada Główny Urząd Statystyczny (GUS). Wynika to z konsultacji w latach 2022–2023, a celem jest dopasowanie kodów do współczesnych potrzeb gospodarki. Nowa wersja uwzględnia zarówno zmieniające się realia rynkowe, jak i rozwój nowych branż, takich jak gospodarka cyfrowa czy bio-gospodarka. Dodatkowo kody zostaną uszczegółowione w przypadku zawodów o odmiennym charakterze, takich jak księgowi, doradcy podatkowi czy biegli rewidenci, które obecnie są klasyfikowane pod jednym kodem. Projekt PKD 2025 obejmuje ponad 1000 stron szczegółowych opisów. Poniżej zapoznasz się z przykładowymi zmianami.
Wprowadzenie nowych podklas w dziedzinie pośrednictwa usługowego, takich jak energia, budownictwo czy transport.
- 35.40.Z „Działalność brokerów i agentów energii elektrycznej i gazu ziemnego i pozostałych paliw gazowych”
- 43.60.Z „Pośrednictwo w zakresie specjalistycznych usług budowlanych”
- 47.91.Z „Pośrednictwo w sprzedaży detalicznej niewyspecjalizowanej”
- 47.92.Z „Pośrednictwo w sprzedaży detalicznej wyspecjalizowanej”
- 52.31.Z „Pośrednictwo w transporcie towarów”
- 52.32.Z „Pośrednictwo w transporcie pasażerskim”
- 53.30.Z „Pośrednictwo w zakresie działalności pocztowej i kurierskiej”
- 55.40.Z „Pośrednictwo w zakwaterowaniu”
Restrukturyzacja działu 14 „Produkcja odzieży”, dostosowująca grupy do współczesnych standardów branżowych.
- 14.1 „Produkcja odzieży, z wyłączeniem wyrobów futrzarskich”
- 14.2 „Produkcja wyrobów futrzarskich”
- 14.3 „Produkcja odzieży dzianej”
- Usunięte i utworzone nowe grupy:
- 14.1 „Produkcja odzieży dzianej”
- 14.2 „Produkcja pozostałej odzieży i dodatków do odzieży”
Rozbicie dotychczasowej klasy 22.23, np. „Produkcja wyrobów dla budownictwa z tworzyw sztucznych”, na bardziej szczegółowe podklasy.
- 22.23 „Produkcja drzwi i okien z tworzyw sztucznych”
- 22.24 „Produkcja wyrobów dla budownictwa z tworzyw sztucznych”
- 22.25 „Obróbka i wykańczanie produktów z tworzyw sztucznych”
PKD 2025 a sprzedaż internetowa
Nowe regulacje przyniosą również istotną zmianę dla przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą detaliczną, która dotychczas była klasyfikowana pod kodem PKD 47.91.Z – sprzedaż prowadzona przez Internet lub domy sprzedaży wysyłkowej. W ramach PKD 2025 sposób przypisywania kodów zostanie zmieniony: zamiast uwzględniać kanał sprzedaży, klasyfikacja będzie bazować na rodzaju sprzedawanego asortymentu.
Kod 47.91.Z pozostanie w rejestrze, ale w nowej wersji będzie oznaczał wyłącznie działalność związaną z pośrednictwem w sprzedaży detalicznej niewyspecjalizowanej. To podejście lepiej odzwierciedli specyfikę prowadzonej działalności i wprowadzi większą przejrzystość w klasyfikacji handlu detalicznego.
Na co wpłynie PKD 2025? – Czyli po co to wszystko?
Nowa wersja klasyfikacji PKD będzie miała znaczący wpływ na działalność gospodarczą w Polsce w obszarach aktualizacji rejestrów, harmonizacji statystyk UE oraz badaniach i danych statystycznych. Oczywiście przedsiębiorcy będą musieli dokonać zmian w rejestrach takich jak REGON, KRS czy CEIDG, aby dostosować się do nowej klasyfikacji. Jednocześnie podmioty ujęte w rejestrach statystycznych (BJS) będą musiały zaktualizować swoje dane na podstawie działalności, którą prowadzą.
Warto zaznaczyć, że nowa klasyfikacja PKD ujednolici statystyki gospodarcze Polski z wymogami Unii Europejskiej, co ułatwi analizę i porównywanie danych na poziomie międzynarodowym. Takie rozwiązanie będzie miało także wpływ na krajowe badania statystyczne, zapewniając spójność oraz porównywalność danych w dłuższej perspektywie.
Jak zmienić kod PKD?
Żeby zmienić kod PKD, należy zaktualizować wpis w CEIDG lub KRS w internecie, lub urzędzie. Pierwszy rejestr dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych, a drugi spółek. Zmiana PKD dla spółek wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale w przypadki JDG jest zupełnie darmowa.
Jak prawidłowo określić PKD?
Żeby prawidłowo określić PKD, należy zidentyfikować główną działalność. Chodzi o to, by kod najdokładniej oddawał to, czym zajmuje się firma. W przypadku działalności wielobranżowej należy określić, która działalność generuje największe przychody. W tym celu można wesprzeć się pełną klasyfikacją PKD. Należy pamiętać, że niektóre kody PKD wiążą się z koniecznością spełnienia dodatkowych wymagań, takich jak posiadanie licencji, koncesji czy wpisu do odpowiednich rejestrów.
Gdzie znaleźć pełną klasyfikację kodów PKD?
Pełną klasyfikację kodów PKD można znaleźć w wielu miejscach, ale wymienimy te oficjalne – państwowe:
- Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego – GUS udostępnia aktualne wersje klasyfikacji PKD oraz szczegółowe opisy kodów na swojej stronie internetowej.
- W Dzienniku Ustaw – obowiązujące klasyfikacje są publikowane jako załączniki do rozporządzeń Rady Ministrów, które można znaleźć w serwisie legislacyjnym.
- Na stronie CEIDG: – podczas rejestracji lub aktualizacji działalności gospodarczej w CEIDG można skorzystać z wyszukiwarki kodów PKD, która ułatwia wybór odpowiednich kategorii.
Ile można mieć kodów PKD?
Nie ma ograniczenia co do liczby kodów PKD, które można przypisać do działalności. Warto pamiętać, że dobór odpowiednich kodów PKD jest istotny, ponieważ mogą one wpływać na obowiązki przedsiębiorcy (np. wybór formy opodatkowania, konieczność posiadania kasy fiskalnej czy licencji). Dlatego kody PKD powinny dokładnie odpowiadać charakterowi działalności, zarówno podstawowej, jak i dodatkowej. Jednakże:
Każda firma musi wskazać jeden główny kod PKD, który określa podstawowy rodzaj prowadzonej działalności. Dodatkowo można przypisać dowolną liczbę dodatkowych kodów, które odzwierciedlają pozostałe obszary działalności firmy.