Okres pandemiczny odcisnął piętno na Twojej działalności i potrzebujesz rozwiązania, które pomoże Ci ponownie wejść na dobre biznesowe tory? Nieważne, czy prowadzisz mniejszą firmę, czy zarządzasz większą instytucją. Sprawdź, czy możesz skorzystać z pożyczki płynnościowej wspierającej polskie przedsiębiorstwa.
Pożyczka płynnościowa ma być szansą na poprawę funkcjonowania małych, średnich i dużych firm, które doświadczyły trudności w czasie pandemii koronawirusa oraz wojny w Ukrainie. Czym jest pożyczka płynnościowa i na co można ją przeznaczyć? Zobacz, czy możesz skorzystać z tej formy wsparcia przedsiębiorców.
Spis treści
Co to jest pożyczka płynnościowa?
Pożyczka płynnościowa to rodzaj pożyczki udzielanej firmom lub instytucjom, które mają tymczasowe problemy z płynnością finansową. Pożyczka ta jest zazwyczaj krótkoterminowa i służy do pokrycia bieżących wydatków, takich jak wynagrodzenia pracowników, rachunki czy inne zobowiązania. Pożyczka taka jest często udzielana przez banki lub inne instytucje finansowe na podstawie analizy zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.
Wniosek o pożyczkę mogą złożyć firmy, które:
- nie znajdowała się w trudnej sytuacji przed 31 grudnia 2019, a obecnie znajduje się w trudnej sytuacji przez pandemię lub jest nią zagrożona,
- nie posiadają obowiązku zwrotu pomocy, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej uznającej pomoc za niezgodną z prawem oraz ze wspólnym rynkiem lub orzeczenia sądu krajowego lub unijnego,
- nie podlega wykluczeniu z możliwości dostępu do środków publicznych,
- posiada siedzibę lub stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej.
Gdzie można wziąć pożyczkę płynnościową?
Pożyczka płynnościowa udzielana jest przez instytucje finansowe, które współpracują z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Lista instytucji finansujących pożyczkę znajduje się na stronie BGK.
Na co wykorzystać pożyczkę płynnościową?
Ustawa określa, że pożyczkę płynnościową można przeznaczyć na wydatki, które są niezbędne do poprawy funkcjonowania firmy. Może to być np.:
- wynagrodzenie dla pracowników,
- bieżące opłaty,
- składki i ubezpieczenia,
- inwestycje, np. w zasoby energetyczne firmy,
- opłata za towar,
- inne wydatki niezbędne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Pożyczka płynnościowa – terminy
Wnioski o pożyczkę płynnościową można składać od sierpnia 2022 do lipca 2025, o ile środki przeznaczone na udzielenie wsparcia firmom nie wyczerpią się wcześniej. Wtedy nabór zostanie wstrzymany. Wnioski składa się do instytucji finansujących z siedzibą w regionie.
Zmiany w terminach naboru wniosków – aktualizacja
Możliwość składania wniosków o pożyczkę płynnościową została wstrzymana. Termin zależał ściśle od ilości środków przeznaczonych na realizację pożyczki płynnościowej. W związku z wyczerpaniem puli pieniężnej, żadna z instytucji finansujących nie prowadzi w tej chwili naboru wniosków. Informacje o nowych naborach możesz śledzić na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.