Dotacja jest formą nieodpłatnej pomocy finansowej udzielanej przez państwo tym podmiotom, które chcą zrealizować jakieś działania. Taka pomoc ma charakter uznaniowy i podlega specyficznym zasadom rozliczania. Aby ją uzyskać należy spełniać warunki odgórnie określone przez państwo. Szczegółowe informacje na temat dotacji są dostępne na stronie internetowej Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.
W zależności od tego, czego dana dotacja ma dotyczyć, ustawodawca wyróżnia jej trzy rodzaje.
Dotacja celowa
Dotacje celowe to środki przeznaczone na szczegółowo określone cele, a są nimi:
- zadania z zakresu administracji rządowej lub inne zlecone jednostkom samorządu terytorialnego,
- bieżące zadania jednostek samorządu terytorialnego,
- zadania agencji wykonawczych,
- ustawowe zadania z zakresu kultury,
- koszty realizacji inwestycji,
- działania jednostek pozarządowych,
- realizacja projektów finansowych z zakresu Europejskiej Współpracy Terytorialnej,
- finansowanie działań z zakresu polityki rolnej.
Dotacja podmiotowa
Dotacja podmiotowa to wsparcie finansowe przeznaczone dla jednostek wyznaczonych w odrębnej ustawie albo umowie międzynarodowej. Takimi jednostkami są przedsiębiorstwa, które działają na rynku finansowym, ale nie podlegają pod budżet publiczny. W ten sposób państwo wspiera płynność finansową firm. Do tej grupy należy bardzo dużo podmiotów, m. in.:
- zakłady opieki zdrowotnej,
- publiczne instytucje kultury,
- uczelnie wyższe,
- podmioty naukowe,
- placówki oświatowe,
- podmioty działające na rynku finansów publicznych.
Dotacja przedmiotowa
Dotacja przedmiotowa dotyczy dopłat do usług lub produkcji wyrobów. O takie dofinansowanie mogą starać się jednostki wytwarzające konkretne produkty lub takie, które świadczą na ich rzecz usługi. Stawki przysługujące przedsiębiorcom z tego zakresu są szczegółowo określone w rozporządzeniach rządowych.
Na co można dostać dotację?
Osoby fizyczne mogą starać się o dofinansowanie zarówno przed założeniem własnej firmy, jak i w trakcie jej prowadzenia. Budżet państwowy daje możliwość dofinansowania dla przyszłych firm z Urzędu Pracy. Oprócz dofinansowania z UP, przedsiębiorca może starać się o dotacje unijne. Osoby już prowadzące działalność gospodarczą mogą skorzystać z dotacji na rzecz rozwoju firmy, utrzymania płynności finansowej.