Faktura to dokument potwierdzający zawarcie jakiejś transakcji. W Polsce, faktura jest głównym potwierdzeniem sprzedaży. Liczy się ona bardziej niż paragon, bowiem ma większe znaczenie w zakresie podatkowym. Dzięki niej, firma może dokumentować sprzedaż, a jej wystawienie powoduje obowiązek podatkowy. Obecnie nie używa się rozróżnienia na „fakturę VAT” – funkcjonuje jedynie samo pojęcia „faktura”.
Jak wystawić fakturę?
Faktura może być wystawiana zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej (e-faktura). Powinna mieć przynajmniej dwie kopie. Jest dokumentem potwierdzającym transakcję między dwoma przedsiębiorstwami. W przypadku osób fizycznych, faktura może być wystawiona dopiero na ich wyraźną prośbę.
Istnieje możliwość anulowania faktury, która nie została jeszcze dokonana i nie dopuszczono jej do obiegu prawnego. Należy to zrobić poprzez adnotację o anulowaniu wraz z datą i podpisami.
Jakie dane są potrzebne do faktury?
Szczegółowe dane wymagane na fakturze widnieją w Ustawie o podatku od towarów i usług, a są nimi:
- data jej wystawienia,
- numer faktury,
- dane podatnika oraz nabywców (w tym NIP lub PESEL),
- przedmiot podlegający transakcji wraz z jego ilością,
- cenę towaru i kwoty rabatów, jeśli istnieją,
- cenę transakcji netto,
- datę końca transakcji,
- kwotę podatku od wartości sprzedaży netto,
- kwotę należności ogółem.
Wśród obowiązkowych danych powinno znaleźć się też odpowiednie oznaczenie odnoszące się do statusu podatnika. Oznaczenie należy umieścić jako krótką adnotację. Poza tym, na fakturze nie trzeba zamieszczać informacji kiedyś wymaganych, jak np. nazwę “kopia” i “oryginał” czy pieczątki i podpisy firmowe.
Do kiedy należy wystawić fakturę?
Termin wystawienia faktury to 15 dni od końca miesiąca, w którym doszło do wykonania jakiejś usługi. Oznacza to, że np. jeśli dana usługa została zrealizowana 10 marca, to jej nabywca ma obowiązek wystawić fakturę do 15 kwietnia. Istnieje możliwość zrobienia tego wcześniej, ale nie prędzej niż 30 dni przed transakcją.