KYC (ang. Know Your Customer) na język polski tłumaczone jest jako poznaj swojego klienta. Jest to procedura zbierania informacji o osobie zainteresowanej naszymi usługami. Ma na celu zgromadzenie o niej odpowiednich wiadomości i danych. Proces KYC przeprowadzają podmioty finansowe i inne instytucje mające do czynienia z klientami. Oprócz dużych przedsiębiorstw (banków, firm pożyczkowych, instytucji obracających wysokiej klasy produktami) system Know Your Client stosują też mniejsze firmy, które przed przystąpieniem do interesów zapoznają się z historią potencjalnego konsumenta.
Dlaczego KYC ma znaczenie?
Główne cele procedury Know Your Client to m. in.:
- weryfikacja konsumenta,
- porównanie zgromadzonych informacji z ich stanem rzeczywistym,
- nabycie dodatkowych informacji o kliencie,
- zabezpieczenie poufnych danych.
Postępowanie KYC wiąże się ściśle z ustawą zwalczania prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu (AML), ponieważ jest wykorzystywana jako początkowy etap całego procesu. KYC jest więc swego rodzaju profilaktycznym działaniem, dzięki któremu już podczas wstępnej fazy nawiązywania interesów z klientem można zapobiec ewentualnym oszustwom czy przyszłym manipulacjom.
Czy KYC jest bezpieczne?
Specjaliści twierdzą, że KYC może mieć swoje wady i zalety. Know Your Client bazuje na kilku sposobach weryfikacji tożsamości potencjalnego klienta. Można to zrobić za pomocą fizycznego okazania dokumentów – taka sytuacja wydaje się być najprostsza, jednak łatwo ulegająca oszustwom. Instytucje finansowe wykorzystują wiele nowoczesnych technik do przeprowadzania tej procedury. Używają do tego specjalistycznych oprogramowań komputerowych, które w bardzo szybkim czasie wykrywają wszelkie niezgodności. Popularna metoda procedury KYC uwzględnia rozmowy lub nagrania wideo. Proces weryfikacji jest więc uzależniony od osób za niego odpowiedzialnych lub sztuczną inteligencję, co może mieć swoje plusy i minusy zarówno po stronie przedsiębiorstwa, jak i klienta.