WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) to określana procentowo wartość, zgodnie z którą banki udzielają sobie wzajemnie pożyczek. Wskaźnik referencyjny WIBOR wpływa ściśle na wysokość kredytów hipotecznych przyznawanych konsumentom. Wartość stopy procentowej to średnia arytmetyczna wielkości oprocentowania zgłaszanych przez banki. Podawana jest każdego dnia o godzinie 11:00 na stronie administratora GPW Benchmark – spółce działającej na giełdzie papierów wartościowych.
Jak działa WIBOR?
WIBOR jest wartością zmienną, co oznacza, że każdego dnia może plasować się na innym poziomie. Prezentowany jest codziennie o godzinie 11:00 za pośrednictwem administratora, czyli spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa – GPW Benchmark. Cały ten proces nosi nazwę fixing. Aby ustalić wysokość wskaźnika, największe polskie banki podają współczynnik oprocentowania, wedle którego są w stanie udzielać pożyczek innym podmiotom bankowym.
Rodzaje WIBOR-u
WIBOR może być ustalany na różne okresy i w zależności od tego przybierać poszczególne terminy:
ON
W języku angielskim overnight. WIBOR ustalany na jeden dzień, stawka obowiązuje od dnia zawarcia transakcji. Jeden z najbardziej popularnych terminów na rynku międzybankowym, sotosowany do lokowania dużych sum.
TN
Z angielskiego tomorrow / next. Wskaźnik określany jest na jeden dzień, lecz zaczynając od dnia następnego.
SW
SW, czyli spot week, depozyt obowiązujący 1 tydzień od dwóch dni roboczych po rozpoczęciu transakcji.
2W
WIBOR określany na 2 tygodnie od dwóch dni roboczych po rozpoczęciu transakcji.
1M
Wskaźnik oprocentowania obowiązujący przez 1 miesiąc od rozpoczęcia transakcji. Oznacza więc, że jego wartość zostanie zmieniona po okresie trwania jednego miesiąca.
3M
WIBOR definiowany na okres 3 miesięcy. Jest znaczący przy ustalaniu zmiennego oprocentowania kredytu, dlatego wzbudza duże zainteresowanie wśród kredytobiorców. Oznacza, że przez ten okres będą oni płacili konkretną wysokość raty, aż do kolejnej aktualizacji oprocentowania.
6M
Wartość stopy procentowej ustalana na 6 miesięcy. Podobnie jak WIBOR 3M, jest bardzo ważny w przypadku rat kredytów i pożyczek, odgrywa kluczową rolę w ich określaniu. Oznacza czas, przez jaki kredytobiorca będzie spłacał konkretną ratę.
1Y
WIBOR 1Y to na rynku międzybankowym koszt pożyczki trwającej 1 rok. W praktyce im dłuższy jest jej okres, tym wyższy będzie wskaźnik WIBOR.
WIBOR – na co ma wpływ?
Wskaźniki referencyjne odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu rynku wewnętrznego oraz międzynarodowego, dlatego też WIBOR ma bardzo duże znaczenie w kształtowaniu się cen transakcji międzypaństwowych oraz ma bezpośredni wpływ na raty kredytów udzielanych osobom prywatnym i przedsiębiorcom przez polskie banki. Jest podstawą do określania wartości oprocentowania dla kredytów zmiennych (nie dotyczy jednak niezmiennych kosztów kredytu). Niższy poziom wskaźnika WIBOR oznacza niższe koszty kredytów hipotecznych i pożyczek oraz niższe oprocentowanie lokat.
Prognozy dla WIBOR-u
Specjaliści oraz ustawodawca zgodnie twierdzą, że WIBOR poprzez swoje różnorodne warianty terminowe, nie do końca odzwierciedla faktyczną sytuację na rynku finansowym. Stąd chęć wprowadzenia nowego wskaźnika referencyjnego WIRON (ang. Warsaw Interest Rate Overnight), który opierałby się na analizie jedynie transakcji jednodniowych zgłaszanych przez instytucje i przedsiębiorstwa. Ma on przedstawiać realia rynku, a nie bazować na hipotetycznych zdarzeniach. W chwili obecnej, WIRON brany jest pod uwagę np. przy określaniu kosztów mieszkaniowych kredytów hipotecznych. Pełna zmiana WIBOR-u na WIRON nastąpi dopiero w przyszłości.