System e-Doręczenia ma być nowym kanałem wymiany korespondencji między osobami prywatnymi, firmami i podmiotami administracji publicznej. Obowiązek dołączenia do systemu rozpoczyna się 10 grudnia 2023 roku. Kogo będzie dotyczył?
Rozpoczyna się kolejny etap procesu likwidacji tradycyjnej poczty w podmiotach publicznych. Ustawa o doręczeniach elektronicznych zmienia sposób wymiany korespondencji między placówkami a ich klientami. System e-Doręczeń, zmieniając osobisty odbiór listu poleconego na formę cyfrową, może zdecydowanie usprawnić procesy komunikacyjne i mieć duże znaczenie w zakresie bezpiecznego oraz wydajnego przesyłania dokumentów. Czym są e-Doręczenia? Kto będzie zobowiązany do korzystania z programu?
Spis treści
Czym są e-Doręczenia?
System e-Doręczeń jest elektronicznym odpowiednikiem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Ma taką samą wartość, jak dokument w formie papierowej. Ma umożliwić obywatelom, firmom i podmiotom publicznym sprawną wymianę korespondencji. Za niecały miesiąc przystąpienie do programu będzie obowiązkowe dla kilku podmiotów. Docelowo każde przedsiębiorstwo, podmioty publiczne i osoby wykonujące zawód zaufania publicznego będą zobowiązane dołączyć do systemu.
Kto musi dołączyć do systemu od 10 grudnia?
Dołączanie do systemu odbywać się będzie zgodnie z harmonogramem podanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Zgodnie z planem, do e-Doręczeń rejestrować się będą kolejne podmioty. Od 10 grudnia 2023 roku obowiązek dołączenia do systemu będą mieć:
- organy administracji rządowej i ich jednostki budżetowe,
- inne organy władzy publicznej,
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
- Narodowy Fundusz Zdrowia,
- instytucje kultury,
- agencje wykonawcze,
- jednostki samorządu terytorialnego i inne samorządy,
- osoby wykonujące zawód zaufania publicznego (np. adwokat, notariusz),
- podmioty niepubliczne wpisywane do KRS od 10 grudnia 2023 roku.
Kolejne daty dołączenia do e-Doręczeń to 2024 oraz 2025 rok.
Jak korzystać z e-Doręczeń?
Z e-Doręczeń będzie można korzystać na kilka sposobów:
- w aplikacji mObywatel.gov.pl i edoreczenia.gov.pl w skrzynce e-Doręczenia,
- na biznes.gov.pl dzięki skrzynce na Koncie Przedsiębiorcy,
- w systemie kancelaryjnym EZD połączonym z e-Doręczeniami,
- poprzez aplikacje firm dostarczających usługę e-Doręczeń.
Adres do e-Doręczeń
Adres do doręczeń elektronicznych różni się od adresu e-mail. To indywidualny adres umożliwiający identyfikację użytkownika, który jest przypisany tylko do jednego właściciela. Każdy adres do e-Doręczeń jest wpisany do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).
Czy system jest bezpieczny?
Wymiana korespondencji w systemie jest odpowiednio zabezpieczona. Listy powinny docierać do adresatów bez problemu. Dokumenty przychodzące do odbiorcy są odpowiednio podpisane, co czyni je autentycznymi i wyklucza możliwość podszywania się pod osobę bądź instytucję. Korespondencja w systemie pozostaje nienaruszona. Istnieje również możliwość pobrania prawnych dowodów dotyczących osoby i czasu wysłania oraz odbioru dokumentów.
e-Doręczenia a ePUAP
Na chwilę obecną wymiana korespondencji z podmiotami publicznymi może mieć miejsce poprzez system ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Program e-Doręczenia ma docelowo zastąpić funkcję korespondencji ePUAP, w związku z planem całkowitego zamknięcia systemu do 2029 roku.