Parlament Europejski 12 marca 2024 roku przegłosował tzw. dyrektywę budynkową, która ma objąć wszystkie istniejące oraz nowe budynki oraz poziom zużywanej przez nie energii. Od kiedy zacznie obowiązywać i czy czeka nas rewolucja na rynku nieruchomości?
Spis treści
Dyrektywa budynkowa – czym jest?
Dyrektywa budynkowa, znana również jako Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD – Energy Performance of Buildings Directive), to akt prawny Unii Europejskiej mający na celu promowanie poprawy efektywności energetycznej budynków w państwach członkowskich. Pierwsza wersja dyrektywy została przyjęta w 2002 roku. Celem dyrektywy jest zmniejszenie zużycia energii w budynkach, które stanowią znaczną część ogólnego zużycia energii w Europie, i tym samym przyczynienie się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Kogo dotyczy dyrektywa EPBD?
Dyrektywa EPBD dotyczy szeroko pojętych podmiotów Unii Europejskiej, a więc oprócz właścicieli prywatnych budynków, będą to: deweloperzy, inwestorzy, organy publiczne oraz pośrednio dostawcy usług energetycznych. To oznacza, że obowiązkowe remonty budynków będą czekały wszystkie osoby, będące ich właścicielami.
Zmiany dla właścicieli budynków
Unia Europejska stawia sobie za cel, aby do 2030 roku znacząco zredukować zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych, a do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną sektora budowlanego. Nowa dyrektywa budynkowa zapowiada gruntowne zmiany w podejściu do budownictwa i zarządzania energią, kładąc nacisk na ekologiczne rozwiązania:
- Od 2026 roku na wszystkich nowych budynkach publicznych i niemieszkalnych powyżej 250m2 będzie montowana fotowoltaika.
- Od 2027 roku na wszystkich istniejących już budynkach publicznych i niemieszkalnych powyżej 250m2 będzie montowana fotowoltaika.
- Od 2030 roku na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych będzie montowana fotowoltaika (o ile pozwolą na to warunki techniczne).
- Do 2040 roku zniknąć mają kotły na paliwa kopalne, a od 2025 roku państwa członkowskie UE nie będą wspierać ich żadnymi ulgami czy dotacjami.
- Do 2030 roku wszystkie nowe budynki będą musiały być zeroemisyjne, co oznacza nie tylko konieczność ich odpowiedniej izolacji i wyposażenia w efektywne systemy ogrzewania, ale również instalację paneli fotowoltaicznych i stacji ładowania dla samochodów elektrycznych.
Koszty wprowadzenia dyrektywy budynkowej
Ile będzie kosztować wprowadzenie tak wielu zmian? Zarówno osoby fizyczne, jak i prawne posiadające budynki lub zarządzające nimi, są zobowiązane do takich zmian, aby ich nieruchomości spełniały standardy dyrektywy. Z pewnością wzrost kosztów odczują właściciele nowych budynków, z racji wysokich nakładów pieniężnych potrzebnych do wybudowania zeroemisyjnego obiektu. Właściciele istniejących już budynków również muszą liczyć się z wysokimi kosztami remontów. W związku z tym, trzeba liczyć się z faktem, że rynek nieruchomościowy podwyższy ceny lokali o co najmniej kilka procent. Być może państwa UE będą oferować swoim obywatelom dofinansowania czy dotacje.
Dyrektywa budynkowa – od kiedy?
Nowelizacja dyrektywy budynkowej została przyjęta już we wtorek 12 marca 2024 roku i od tego momentu wchodzi w życie. Państwa członkowskie UE powinny powoli implementować zasady w niej zawarte, dlatego należy oczekiwać na dalsze komunikaty Rządu.
Dowiedz się więcej:
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2023-0068_PL.html#title1
https://epb.center/epb-standards/energy-performance-buildings-directive-epbd
https://energy.ec.europa.eu/topics/energy-efficiency/energy-efficient-buildings/nearly-zero-energy-buildings_en